Polska firma KKT UG sprzeciwiła się poprzedniemu nakazowi zaprzestania działalności w kraju, więc w tym tygodniu przejęto 17 nielicencjonowanych niemieckich bankomatów.

Shitcoins Club, marka bankomatów kryptograficznych, przejęła w tym tygodniu swoje niemieckie maszyny.
W lutym niemiecki BaFin nakazał polskiej spółce dominującej zaprzestanie działalności.

W ostatnim czasie Niemcy zmieniły swoje prawo finansowe i wytyczne dotyczące walut kryptograficznych.
Wielu nabywców krypto walut mogłoby prawdopodobnie twierdzić, że należą do takiego klubu, ale w Europie Shitcoins Club to coś innego: seria bankomatów Bitcoin Evolution, Ethereum i Litecoin. A niemiecki autorytet finansowy właśnie podjął działania przeciwko stojącej za nimi firmie.

Rzecznik Federalnego Urzędu Nadzoru Finansowego (BaFin) potwierdził wczoraj dla CoinDesk, że skonfiskował 17 bankomatów polskich operatorów stojących za Shitcoins Club, KKT UG. BaFin poinstruował grupę, by zaprzestała działalności w lutym, ale prezes Adam Gramowski podobno nie zastosował się do tego nakazu.

Pobierz aplikację The Decrypt App.

Pobierz naszą aplikację, aby uzyskać najnowsze wiadomości i funkcje w zasięgu ręki. Bądź pierwszym, który wypróbuje The Decrypt Token i wiele więcej.

W środę BaFin zaczął zamykać sklepy Shitcoins Club i zajmować ich sprzęt, w którym znalazło się około 17 maszyn – wiele w kształcie samego logo Bitcoin. W Niemczech działa tylko 51 bankomatów Bitcoin, jak wynika z branżowego monitoringu Coin ATM Radar.

W listopadzie ubiegłego roku parlament niemiecki uchwalił ustawę, która pozwoliła bankom na rozpoczęcie sprzedaży i przechowywania walut kryptograficznych na początku 2020 roku, a także pozwoliła innym firmom prowadzącym działalność w zakresie usług kryptograficznych i podmiotom świadczącym usługi powiernicze kontynuować działalność, jeśli uzyskały one licencję. Posunięcia czwartej co do wielkości gospodarki światowej sprawiły, że niektóre z nich okrzyknęły Niemcy potencjalnym „kryptońskim niebem“.

W marcu BaFin przedstawił dalsze wytyczne, zgodnie z którymi Niemcy uznały krypto walutę za instrument finansowy. Ulżyło to niektórym firmom, biorąc pod uwagę lepsze zrozumienie ich regulacji, ale oznaczało również, że niektóre z nich nie przestrzegały oficjalnych wytycznych.
BaFin opublikował na początku marca publiczne oświadczenie przeciwko KKT UG i Shitcoins Club: „Waluty kryptońskie są instrumentami finansowymi… spółka prowadzi więc handel na własny rachunek… na zasadach komercyjnych bez zezwolenia wymaganego w sekcji. Dlatego też prowadzi nieautoryzowaną działalność.“

Federalni zamknęli nielegalny biznes z bankomatami Bitcoin za 25 milionów dolarów.

Pewien mężczyzna z Los Angeles został oskarżony przez Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych o świadome pranie pieniędzy uzyskanych nielegalnie za pomocą kryptorej waluty…

Według strony internetowej Shitcoins Club, spółka nadal prowadzi kilkadziesiąt bankomatów kryptograficznych w innych krajach europejskich, w tym we Włoszech, Polsce i Hiszpanii. Obecnie nie ma ich jednak w Niemczech.

Podobny przypadek miał ostatnio miejsce w USA, gdzie w ubiegłym miesiącu Departament Sprawiedliwości poinformował o zamknięciu w Kalifornii nielegalnego krypto bankomatu, który w latach 2014-2019 wymienił około 15-25 mln dolarów. Człowiek stojący za tym biznesem, 36-letni Kais Mohammad, przyznał się do świadomego prania pieniędzy z przedsiębiorstw przestępczych i zgodził się przyznać do winy. Grozi mu do 30 lat w więzieniu federalnym.